Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
www.ucanews.com

Diocese of Daltonganj

Bishop Anand Jojo
Bishop Anand  Jojo
  • share this post
  • Share on facebook
Bishop Anand Jojo
Bishop's House, Station Road, Daltenganj-822101, Palamau Dt., Jharkhand, India
(06562)222.213, +91 9431140512, +91 6546 222340
Fax :(06562)222.213
[email protected]

Bishop Anand Jojo was born on May 17, 1959, in Minjiutgarha-Kutungia in Simdega diocese. He was ordained priest on April 24, 1992, for the archdiocese of Ranchi.

On Sept. 8, 2012, Pope Benedict XVI appointed him as bishop of Hazaribag diocese in Jharkhand. He succeeded Bishop Charles Soreng S.J. Bishop Jojo is the second bishop of the diocese, which was erected in 1995 by bifurcating Daltonganj diocese.

On Jul. 7, 2016, Bishop Jojo was appointed as the apostolic administrator of Daltonganj diocese. Ceased on 8 Dec 2021.
Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
UCA News
The Asian Catholic Dioceses Directory is the largest information database on the Church in Asia, brought to you by UCA News.
CONTACT US
Union des Nouvelles Catholiques Asiatiques (UCA News, UCAN)
31 Avenue de Ségur,
75007 Paris.
[email protected]